Russia's President Putin and China's President Xi attend an agreement signing ceremony during a bilateral meeting at Xijiao State Guesthouse ahead of the fourth CICA summit, in ShanghaiЗначне послаблення позицій Росії в результаті війни і санкцій особливо вигідне Китаю. Як з точки зору геополітики, так і з точки зору банальної економіки.

Перший фактор – подешевшали російські нафта і газ, які, крім Китаю, ніхто в таких обсягах купувати не буде (Росія, до речі, ще влітку підписала контракт на будівництво чергового газопроводу в Китай, але будувати його буде, в основному, за свої гроші). Та ще й побічно низька загальносвітова ціна на нафту може посилити темпи приросту ВВП Китаю.

Другий фактор – після санкцій, якщо мова не йде про повне ембарго на такі товари, російський внутрішній ринок буде відкритий для товарів із Китаю, які будуть в такому випадку практично безальтернативним вибором.
Третій фактор – це кредити, які буде просити у Китаю Росія, і відповідно, доступ до російських активів за ці кредити (і перший такий кредит близько 10 млрд. дол. вже теж пообіцяли Росії). В результаті, економіка РФ (або що від неї залишиться в разі розпаду) буде під контролем у КНР – як державних, так і приватних банків.

Що ж стосується геополітики, то Китай, так чи інакше, отримує доступ до Південного Сибіру – як у випадку гіпотетичної загарбницької війни, так і в разі економічної експансії в умовах кризи в Росії (наприклад, отримує землю як оплату за кредит).

Принаймні, сценарії захоплення Сибіру опрацьовувалися вже не раз – в тому числі і на навчаннях китайської армії. Якщо в часи СРСР конфлікт за острів Даманський закінчився військовою перемогою СРСР (правда, за мирним договором все одно довелося переглядати кордон), то тут може бути все навпаки – у Росії недостатньо боєздатних і високомобільних частин на китайському напрямку, а ядерну зброю Росія застосовувати не ризикне, судячи по динаміці тих сценаріїв. Ця проблема відома ще з 1990-х років.

А якщо ще враховувати нелегальну міграцію китайців в Примор’ї і на півдні Сибіру, то не за горами сценарій, який жартома прозвали «Сибірнаш». Тобто, почавшись як етнічний конфлікт, цей варіант подій з «захистом прав китайців» переросте в окупацію Сибіру від російсько-казахської кордону до Владивостока.

Хоча економічна експансія все ж таки більш вірогідна. А ще є Середня Азія, де Росія теж поступається впливом Китаю – наприклад, у тій же Киргизії (не кажучи вже про те, що Китай фактично витіснив Росію з Африки). Так що найбільший одержувач вигоди від нинішньої геополітичної ситуації – саме КНР.