Сенатор Маккейн

Сенатський комітет конгресу США у справах збройних сил очолить непримиренний опонент Володимира Путіна

3 січня Джон Маккейн вступить на посаду глави комітету у справах збройних сил сенату конгресу США. Тепер один з найбільш послідовних критиків Володимира Путіна буде безпосередньо брати участь у прийнятті рішень про розміри та цілі асигнувань Пентагону. У Москві нічого хорошого від цього призначення не чекають. Між тим фігура Маккейна складніша, ніж карикатурний образ, який звикли малювати його критики в Росії і США.

Бравий льотчик, полонений в’єтнамських комуністів, ветеран американського сенату, учасник президентських перегонів, друг російських опозиціонерів і непримиренний опонент президента РФ Володимира Путіна – все це Джон Маккейн.

У захоплюючій біографії 78-річного законодавця крісло голови сенатського комітету у справах збройних сил, мабуть, головна політична вершина.

Високий пост один з найбільш впливових і відомих американських сенаторів отримав завдяки тому, що республіканці здобули перемогу за підсумками проміжних виборів у конгрес минулої осені. На Капітолійському пагорбі Маккейн провів майже 30 років своєї політичної кар’єри, представляючи один із самих жарких американських штатів – Аризону, розташовану біля мексиканського кордону.

Хоч раніше він очолював сенатські комітети по торгівлі та у справах індіанців, пост голови комітету у справах збройних сил набагато більш відповідальний і престижний, так як є ключовим при прийнятті та реалізації програм оснащення і реформування армії, ВПС і ВМС США.

У 2000 році Маккейн присягнувся зробити все, щоб перемогти на праймеріз Джорджа Буша-молодшого, жорстко критикував суперника, порівнював себе з Люком Скайуокером, який борються з «Зіркою смерті», і був у кроці від виконання цієї обіцянки, зумівши завоювати симпатії журналістів і багатьох виборців своїм чином чесного вояка.

Політконсультант Крістофер Нейвім, який брав участь у різних виборчих кампаніях республіканців, зазначає, що відносини Маккейна з однопартійцями далеко не завжди були гладкими. «Його особисті погляди то і справа розходилися з генеральною лінією, і завдяки цьому він здобув прізвисько Дисидент», – говорить Нейвим.

Маккейн дійсно не щадить товаришів по партії слона», у своїх критичних виступах регулярно обіцяючи очистити її від великих грошей, які, на його думку, зіпсували республіканців. Але, незважаючи на свою безкомпромісність, в 2008 році Дисидент зміг домогтися перемоги на внутрішньопартійних виборах і стати єдиним кандидатом у президенти від Великої старої партії.

Однак своєю напарницею (і кандидатом у віце-президенти) він взяв губернатора штату Аляска – ексцентричну Сару Пейлін, що відштовхнуло від нього поміркованих виборців. До того ж Маккейн, хоч і був досить енергійна для своїх 72 років, все одно помітно програвав висунутому демократами моложавому улюбленцю 20 – і 30-літніх Бараку Обамі, якого під час фінальних теледебатів звинувачував в «соціалізмі».

Втім, підсумкова поразка виявилося не таким болючим, як передрікали експерти: кандидат республіканців отримав 46% голосів виборців проти 53% у Обами.

«Тепер у нього буде можливість змінити свою спадщину і переконати всіх, що останнє слово його політичної кар’єри – не поразка у двох президентських кампаніях», – каже оглядач телеканалу CNN Стівен Коллісон.

У Росії на призначення Маккейна на посаду голови сенатського комітету у справах збройних сил дивляться з песимізмом. “Його прихід не обіцяє нічого хорошого, слід очікувати посилення позицій. Важко працювати, коли в тобі бачать ворога », – сказав natoua.org заступник міністра оборони Росії Анатолій Антонов.

Відео: Сенатор Маккейн про дії Путіна

Надовго запам’яталася і різка характеристика, дана Маккейну Володимиром Путіним.

«Маккейн у свій час у В’єтнамі потрапив у полон. Він сидів у ямі, кілька років там просидів, не дивно, що всіх ненавидить. Від такого у будь-якої людини дах з’їде», – сказав російський президент під час однієї з своїх прямих ліній у відповідь на питання про ставлення до сенатора.

Заочна суперечка між політиками триває не один рік. На весь світ розійшлися слова Маккейна про те, що він побачив в очах Путіна тільки три букви – КДБ. Ними він кольнув не тільки господаря Кремля, але і свого старого опонента в лавах Республіканської партії Джорджа Буша-молодшого, який колись виявив душу в очах Путіна.

Справедливості заради варто відзначити, що малодипломатичною інтонацією російський лідер не надто відрізняється від американських критиків сенатора, включаючи прихильників президента Обами. Під час кампанії 2008 року демократи щосили обігравали образ Маккейна як відірваного від життя консерватора. У жартівливій дитячій книжці «Мама голосувала за Обаму» відставний капітан 1-го рангу морської авіації, кавалер орденів «Срібна зірка» і «Пурпурове серце» був зображений тримає за хвіст слона з написом «Мастодонт».

Між тим ні Обамі, ні Путіну не довелося випробувати того, через що пройшов льотчик Маккейн, коли в 1967 році він був збитий радянською ракетою над Ханоєм і важкопораненим потрапив у полон до в’єтнамцям. Колись бравий красень, син командувача Тихоокеанським флотом США втратив більше 20 кг ваги, і ніхто вже не вірив, що він зможе вийти живим з в’язниці Хоало, відомої серед американських пілотів під іронічним назвою Ханой Хілтон.

У загальній складності Маккейн провів в полоні більше п’яти років. «Коли вони хотіли мене покарати, то просто відводили в приміщення, де не було ні москітної сітки, ні ліжка, ніякого одягу. Протягом чотирьох днів різні охоронці били мене по два-три години. Рука та ребра в мене були зламані», – писав майбутній сенатор у своїх спогадах, опублікованих в 1973 році в журналі US News and World Report.

Але Маккейна-політика найкраще характеризує, мабуть, те, що, пройшовши через все це, саме він сприяв відновленню дипломатичних контактів між США і В’єтнамом і сам відвідав Ханой у 2000 році.

У 2005 році він став одним із співавторів закону про заборону на застосування тортур до бойовиків, захоплених американськими військовослужбовцями в Іраку і Афганістані.

Втім, Москва примирної активності Маккейна може і не дочекатися.

За останній рік він майже завжди був серед співавторів найжорсткіших законопроектів щодо Росії. Зокрема, у квітні сенатор разом зі своїми колегами-республіканцями пропонував законодавчо оформити «протистояння російської агресії», наполягаючи, зокрема, на необхідності поставок на Україну важкого озброєння. «Дайте їм зброю, яке їм необхідно, дайте їм кошти, які їм потрібні, дайте їм можливість битися – і вони будуть битися», – закликав колег Маккейн.

Як зазначають американські експерти, сенатор має намір відстоювати необхідність поставок озброєння на Україну і на посаді голови комітету у справах збройних сил.

А в травні Маккейн став співавтором законопроекту про надання Україні статусу союзника США поза НАТО. Втім це рішення досі не прийнято.

Російські критики сенатора неодноразово кидали йому звинувачення в русофобії: аж надто красномовні деякі його висловлювання. Зокрема, в березні, повернувшись з постреволюційного Києва, Маккейн назвав Росію «бензоколонкою, яка видає себе за країну». Тим не менш Борис Нємцов, наприклад, вважає, що «всупереч пропаганді, він не найрадикальніший республіканець». «Є ставлення Маккейна до Росії та його ставлення до Путіна, що часто плутає наша пропаганда, – пояснює один з лідерів російської опозиції. – Путіна він ненавидить, але до Росії ставиться нормально: я ніколи не чув від нього нічого русофобського».

Американські експерти, у свою чергу, зазначають, що на чолі комітету у справах збройних сил Маккейн буде відігравати важливу роль у підготовці законів, пов’язаних з витратами Пентагону, зокрема щодо закупівлі нових видів бойової техніки, відкриття або закриття військових баз. «У Маккейна буде вагоме слово в рішеннях про те, як міністерство оборони буде витрачати гроші», – зазначає оглядач видання Fiscal Times Ерік Планін.

Про це ж говорить і заступник директора ІМЕМО, спеціаліст із зовнішньої політики США Федір Войтоловський. «Логічно, що на цій посаді Маккейн стане провідником інтересів провідних американських профільних компаній. Перед ним буде стояти і важливе державне завдання – визначати бюджетні питання в плані економії коштів», – вказує експерт.

При цьому сам Маккейн прагне позбутися іміджу мілітариста, готового витрачати на озброєння будь-які гроші. Навпаки, він хоче показати себе жорстким військовим аудитором.

Так, у листопаді сенатор обурювався, що витрати на будівництво авіаносця «Джеральд Форд» для ВМС США зросли з $10 млрд до $13 млрд: «Можу розповісти, що штат Арізона може зробити з сумою в $3 млрд. Ми втратимо всяке довіру, якщо будемо виступати за збільшення витрат на озброєння і ніхто не буде за це відповідати», – говорив тоді Маккейн.

Серед інших питань, яким сенатор буде приділяти підвищену увагу, відносини з Іраном. Як і багато республіканців, він є затятим противником ядерної угоди» з Ісламською Республікою і вважає, що Тегерану вірити категорично не можна. Критикує він і стратегію адміністрації Обами по боротьбі з фундаменталістської угруповання «Ісламська держава», вважаючи, що бомбардування позицій безперспективна. Новий голова комітету у справах збройних сил впевнений, що Вашингтону потрібно безпосередньо поставляти зброю іракським курдам і краще озброювати «Вільну сирійську армію», кілька років сражавшуюся проти Башара Асада.

Опонент Обами, сенатор навіть візуально демонструє протилежний до президента стиль: господар Білого дому на Різдво грає в гольф на Гаваях, а Маккейн зустрічає головне християнське свято серед американських військових в Афганістані. Хороший піарівський хід напередодні вступу на нову посаду.

«Він стане тим самим значним військовим розумом, який, працюючи в сенаті, зможе додати гостроту військовій стратегії і політичним рішенням», – упевнений політконсультант Нейвим.