Інформаційно-дослідницька діяльність центру міжнародної безпеки ДонНУ щодо проблематики євроатлантичної інтеграції України в Донецькій області

Інформаційно-дослідницька діяльність центру міжнародної безпеки ДонНУ щодо проблематики євроатлантичної інтеграції України в Донецькій області

17/12/2008

Микола Замікула, Олександр Алексєєв, Науково-інформаційний Центр міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету

Питання євроатлантичної інтеграції України, у контексті останніх подій на міжнародній арені, продовжує залишатись одним з найважливіших у політичному житті нашої держави. Ставлення населення до цієї проблеми в різних регіонах України є діаметрально протилежним – якщо на Заході України населення в своїй більшості позитивно ставиться до членства у Північноатлантичному Альянсі, то на Сході та Півдні – в Луганській, Донецькій областях та Автономній Республіці Крим – регіонах з поширеними проросійськими настроями, сама ідея можливого продовження розширення НАТО на Схід викликає бурхливу негативну реакцію. 

Дослідження в цій галузі є одним з головних завдань Науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету. Він був заснований 20 жовтня 2005 року за сприянням Організації Північноатлантичного договору і Центру інформації та документації НАТО в Україні. Відкриття Центру інтенсифікувало співпрацю Брюсселю та Донбасу, як наслідок, ініціювало нові амбіційні проекти, що спрямовані на поглиблення співробітництва у галузі безпеки нашої держави та Організації Північноатлантичного договору. На сьогоднішній день Центр підтримує всі проекти, що проводяться у регіоні під егідою НАТО. 

У період з 12 по 15 вересня 2008 року Науково-інформаційним Центром міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету, у партнерстві з Науковим інформаційно-аналітичним центром НАТО Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника було проведене соціологічне дослідження по вивченню ставлення населення Донецької та Івано-Франківської областей до питання євроатлантичної інтеграції України. В рамках виконання цього проекту на Донеччині було опитано 650 респондентів та 30 експертів. Вони відповідали на запитання щодо перспектив та самої необхідності євроатлантичної інтеграції України, впливу останніх міжнародних подій на ці процеси.

Результати опитування підтвердили більшість прогнозів щодо ставлення населення східних регіонів України до Організації Північноатлантичного договору. Лише 12 % респондентів на питання  «Який міжнародний статус, на Вашу думку, найкращий для майбутнього  України?» відповіли, що вважають за доцільне продовжити євроатлантичну інтеграцію та здобувати членство в Північноатлантичному Альянсі. Більшість населення Донецької області висловили свою прихильність ідеї позаблокового статусу нашої держави (38 %), або її участі в оборонному союзі з Росією та країнами СНД (також 38 %). Така популярність ідеї налагодження інтеграційних процесів з Російською Федерацією пояснюється низкою факторів, у тому числі: домінуванням в інформаційному просторі російських або проросійських ЗМІ, само ідентифікацією більшості населення області як росіян, проросійською позицією влади в регіоні тощо. Також треба зауважити, що зовсім непопулярною в східному регіоні є ідея перетворення України на регіонального лідера у форматі ГУАМ або подібної організації. Це викликано перш за все проросійськими настроями  населення Донецької області та недостатньою активністю регіональних установ, через членство в яких наша держава може претендувати на лідерство в регіоні. Такі утворення або не є дієздатними, або їхня діяльність торкається специфічних питань, які не зачіпають прямо інтереси простого населення.  

Відповідаючи на запитання про можливу участь у референдумі щодо вступу України до НАТО, лише 11 % опитуваних заявили, що проголосують за членство в Альянсі. Негативно до такої ідеї ставиться переважна більшість населення Донецької області – 69 %. 15 % респондентів заявили, що не будуть брати участь в референдумі.

Лише 5 % опитуваних не змогли дати чіткої відповіді щодо участі в референдумі, тобто можна зробити висновок, що більшість населення Донецької області вже чітко визначилася зі своєю позицією. Така ситуація несе в собі багато негативу, бо люди, які виступають проти членства України в НАТО, аргументують свою позицію, посилаючись на недостовірну інформації формату пропаганди радянського періоду. У той же час вони впевнені в своїй правоті, їм набагато важче сприймати об’єктивну інформацію про євроатлантичні процеси, аніж тим, хто ще не визначився зі своїм відношенням до Організації Північноатлантичного договору. Це підтверджує аналіз відповідей на наступне питання щодо рівня поінформованості населення. 33 % донеччан вважають себе добре поінформованими про діяльність Організації Північноатлантичного договору, ще 59 % заявляють, що дещо знають по цьому питанню, але такої інформації недостатньо. Така оцінка є наслідком стереотипних уявлень про НАТО, що є як спадком радянської ментальності так і результатом новітніх інформаційних та ідеологічних впливів у вигляді діяльності окремих політичних партій.

Більшість населення Донецької області (близько 70 %) не погоджується з тезою про те, що участь України в НАТО дасть нашій країні гарантії збереження територіальної цілісності. Натомість 93 % респондентів впевнені, що продовження розвитку євроатлантичних процесів призведе до погіршення відносин з Російською Федерацією, 96 % опитуваних стверджують, що членство в Північноатлантичному Альянсі зобов’яже українських військових брати участь в операціях НАТО. 92 % респондентів вважає, що участь в НАТО потребуватиме великих витрат державного бюджету України. Також велика кількість населення Донецьку сумнівається, що членство в Альянсі може прискорити процес європейської інтеграції нашої держави (близько 82 %) та сприятиме демократичним перетворенням в Україна (близько 87 %). 

З приводу можливих наслідків вступу України до НАТО населення Донеччини також переважно виділило негативні аспекти: 85 % респондентів вважають, що призведе до посилення напруженості в українському суспільстві; 63 % бояться, що проведення такої політики закінчиться втратою нашою державою суверенітету. Майже однакова кількість людей висловила діаметрально протилежні точки зору з приводу впливу євроатлантичної інтеграції на розвиток української армії – 39 % опитуваних вважають, що така політика знищить українську військову промисловість, в той час як 36 % наполягають, що це навпаки, допоможе модернізувати збройні сили нашої держави. Таким чином можна зробити висновок, що певна частина населення східних регіонів України визнає переваги, що їх отримають українські збройні сили у разі вступу до НАТО. Майже ніхто з респондентів не погоджується з твердженнями, що така політика сприятиме розвитку української економіки (4 %). Також населення Донецької області не погоджується, що приєднання до євроатлантичної системи колективної безпеки забезпечить гарантії національної безпеки нашій державі та може сприяти підвищенню її авторитету на міжнародній арені – хоча саме такі твердження є офіційною аргументацією української влади з цього питання.      

Розглядаючи причини, які ускладнюють процес інтеграції України в НАТО, опитувані з Донецької області одностайно висловились стосовно визначального впливу протистояння в українській владі - 86% респондентів вважають саме українську кризу основним гальмуючим фактором євроатлантичного процесу. Іншими важливими причинами вони вважають негативне ставлення до НАТО у більшості українського суспільства (65 %) та непослідовність українського керівництва – (45 %). Треба також відзначити, що значна кількість респондентів (41 %) розглядає вплив Російської Федерації як негативний фактор для українського євроатлантичного процесу.   

Таким чином, проведене дослідження дає можливість зробити висновки про те, що населення Донецької області, у переважній більшості, негативно ставиться до ідеї членства України в Організації Північноатлантичного договору.  Причиною цього є низка факторів, у тому числі інформаційний тиск з боку Російської Федерації та недостатній обсяг зусиль, які докладаються у сфері євроатлантичної інтеграції державними органами. Окрім того часто рішення центральних органів влади щодо втілення в життя конкретних програм, спрямованих на поглиблення процесів інтеграції у НАТО, відверто саботується місцевою владою. І це незважаючи на те, що євроатлантична інтеграція, згідно з Законом «Про національну безпеку» 2003 року, що, до речі, був прийнятий за урядування Віктора Януковича, є одним з офіційно-визнаних напрямків зовнішньої політики України. Красномовним є вже той факт, що до складу Обласної Ради Донецької області входять представники лише чотирьох партій – ПР, Блоку Вітренко, Соціалістичної та Комуністичної – які задекларували свою антинатовську позицію. Одним з активних ініціаторів такої компанії є заступник голови Міської Ради Донецька Микола Левченко. В травні 2006 року він та його колеги прийняли звернення «Про ставлення до НАТО», в якому, по-перше, засуджувався політичний курс України до євроатлантичних структур, по-друге, Донецьк оголошувався територією без НАТО. З цього приводу голова Донецької облради дотепно зазначив, що «Донецьк і без цього є територією без НАТО». Ще одна спроба пригальмувати процеси впровадження державних програм з євроатлантичної інтеграції була здійснена у травні 2008 року, коли міськрада Донецька прийняла рішення про закриття Центру міжнародної безпеки при Донецькому національному університеті, не маючи на те жодних повноважень.

Необхідно зауважити, що тільки виважена політика в сфері інформування населення повинна призвести до підвищення рівня підтримки НАТО на Сході України. В Донецькій області збільшення прихильників Північноатлантичного Альянсу  можливе за рахунок тих, хто бачить Україну нейтральною державою. Також у проведенні інформаційних просвітницьких кампаній необхідно орієнтуватися на тих, хто вважає свої знання про НАТО недостатніми, тобто готові отримувати та аналізувати нову об’єктивну правдиву інформацію.  

 Центр міжнародної безпеки ДонНУ докладає значних зусиль у інформаційному забезпеченні населення Донеччини є авторами 10 монографій та понад 100 статей з тематики євроатлантичної системи колективної безпеки.

Протягом 2007 року Центр успішно завершив декілька проектів під протекторатом Міністерства освіти та науки України з виконання Цільового плану Україна-НАТО, видавши декілька підручників та методичні матеріали з вивчення питань міжнародної безпеки та євроатлантичних процесів для студентів, учнів та викладачів загальноосвітніх шкіл та вищих навчальних закладів. У 2008 році співробітники Центру продовжили свої наукові розробки в цьому напрямку. Особлива увага при виконанні проектів Міністерства Освіти та науки приділяється розробці інформаційно-методичного забезпечення викладання євроатлантичної проблематики в загальноосвітній школі у вигляді спецкурсів. Колектив Центру видав навчальний посібник для учнів 10-11 класів «Безпечний світ», присвячений тематиці міжнародних відносин та міжнародної безпеки. . Посібник складається з дев’яти розділів, кожен з яких розділяється на глави. У першому розділі автори розповідають про основні поняття, пов’язані з міжнародною безпекою сьогодні, характеризують глобальні проблеми, що загрожують нашій цивілізації на межі ХХ – ХХІ століть. Другий розділ присвячений висвітленню історичних аспектів еволюції поняття «безпека» в міжнародних відносинах – автори коротко характеризують основні події ХХ сторіччя, які сприяли формуванню систем міжнародних відносин та створенню системи колективної безпеки. У третьому розділі характеризується діяльність сучасних міжнародних організацій та висвітлюється їхня роль у підтримці миру в світі. Починаючи з четвертого розділу автори розповідають про найбільш впливову систему колективної безпеки в світі, яка була створена у форматі Організації Північноатлантичного договору. Вони торкаються історичних аспектів діяльності організації протягом «холодної війни» (четвертий розділ), функціонування Альянсу сьогодні (п’ятий розділ), критеріїв розширення НАТО та самих етапів розширення (шостий розділ). У сьомому розділі розповідається про партнерські програми організації, її відносини з Російською Федерацією та країнами Середземномор’я. Восьмий розділ висвітлює участь Північноатлантичного Альянсу в миротворчих операціях (в Косово, Боснії, Македонії, Афганістані, Судані). Нарешті останній розділ присвячений відносинам НАТО з Україною, їхній історії та перспективам розвитку. 

Перше видання посібника у 2007 році було здійснене лише російською мовою. У 2008 році перероблене та доповнене друге видання створюється як в російськомовному, так і в україномовному варіантах, що сприятиме розширенню цільової аудиторії. 

Ще одним дієвим засобом з боку Центру міжнародної безпеки задля розповсюдження об’єктивних даних про діяльність Організації Північноатлантичного договору стає організація міжнародних конференцій, на які запрошуються представники регіональних мас-медіа та органів місцевого самоврядування, студенти провідних ВУЗів регіону. Протягом останніх років Центр організував наступні заходи:

1. Осіння Академія «НАТО, Європа та проблеми регіональної безпеки у глобальному світі» (24-26 жовтня 2006 р.). Основними завданнями Академії були інформування української громадськості щодо ролі НАТО в сучасній системі безпеки; сприяння розвитку співпраці між Альянсом та урядовими й неурядовими інституціями; вивчення питань громадської підтримки євроатлантичної інтеграції України тощо. Серед учасників Академії були провідні науковці, експерти, студенти та аспіранти з вищих навчальних закладів та дослідницьких установ із різних регіонів України (Донецьк, Київ, Одеса, Луганськ, Маріуполь, Харків, Запоріжжя, Севастополь, Дніпропетровськ, Львів, Кременчук) та країн близького зарубіжжя, зокрема Естонії, Польщі, Литви та Росії. Також участь у Академії взяли представники органів місцевого самоврядування, Міністерства закордонних справ України та Міністерства економіки України, посольств іноземних держав в Україні, провідних українських та іноземних дослідницьких центрів, представники штаб-квартири НАТО в Брюсселі та регіонального бізнесу. Під час Академії відбулося обговорення питань євроатлантичної інтеграції України та співпраці Україна-НАТО та Росія-НАТО, проблем глобальної та регіональної безпеки, аспектів громадської підтримки та громадського суспільства.

2. Міжнародна конференція «Партнерські відносини НАТО - Україна та НАТО - Росія після Бухарестського саміту» (15-16 травня 2008 р.). В конференції прийняли участь представники робочих структур Північноатлантичного Альянсу, експерти та слухачі з різних регіонів України, Росії, Грузії, представники регіональних мас-медіа. Головною метою заходу було дослідити трикутник партнерських відносин Україна-Росія-НАТО, його історію та перспективи розвитку після рішень останнього саміту Організації Північноатлантичного договору в Бухаресті.

3. Осіння Академія «НАТО та питання безпеки в Східній та Південно-східній Європі» (12-14 листопада 2008 року). В ній взяли участь експерти з Волгограду (Росія) Познані та Вроцлава (Польща), Києва, Донецька, Луганська, Івано-Франківська, Одеси, Дніпропетровська Слухачами Академії виступили студенті з Харкова, Севастополя, Луганська, Івано-Франківська, Києва, представники російських та польських університетів. На конференції розглядались основні аспекти функціонування євроатлантичної системи колективної безпеки в сучасних умовах міжнародного середовища, участь Організації Північноатлантичного договору в вирішенні конфліктних ситуації на постсоціалістичному та пострадянському просторах. Окрема сесія була присвячена розгляду євроатлантичних перспектив України напередодні грудневої зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО.

Одним з найважливіших аспектів діяльності Центру міжнародної безпеки є підтримка веб-порталу (http://www.intsecurity.org), який функціонує з березня 2006 року. Він надає корисну та актуальну інформацію з питань діяльності Організації Північноатлантичного договору та євроатлантичної інтеграції України, разом з висвітленням діяльності Центру міжнародної безпеки. На сайті можна знайти наукові статті співробітників Центру, присвячені діяльності Північноатлантичного Альянсу та євроатлантичній інтеграції України. Також існує розділ «моніторинг», в якому можна ознайомитися з публікаціями в регіональній пресі, які стосуються окресленої вище проблематики.
Таким чином, підтверджується поширена думка про те, що населення Донеччини в цілому має негативне ставлення щодо інтеграції України у НАТО, але певні  структури роблять все можливе задля зміни такої тенденції, намагаючись в першу чергу навчити людей об’єктивному підходу до сприйняття інформації.


Джерело: Україна-НАТО: регіональний вимір. Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. - Львів, 6 грудня 2008 року

Повернутися до списку публікаційАрхів публікацій

<<< Грудень 2018 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Останні публікації